فراسوی خبر ... یکشنبه ۱۴ بهمن

نسیه بودن راهکار اروپایی برای نجات برجام

زینت میرهاشمی

 

تیتر اول روزنامه های حکومتی در روز شنبه ۱۳ بهمن، در واکنش به بیانیه مشترک وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان، نمایی از بحران حکومتی است. برآمد واکنشهای علنی شده، بر این امر تاکید می کند که بیانیه سه کشور فوق، به میزانی مشروط است که هیچ افق جدی برای نجات رژیم از محاصره ترسیم نمی کند، وعده ها نسیه و آن چه نفد شده، جدال بیشتر باندهای حکومتی است.

بیانیه مشترک، در صورتی که اجرا شود یعنی رژیم تا پایان همین ماه، شرایط اف ای تی اف (لوایح مبارزه با پولشویی و تروریسم) را بپذیرد، خرید نفت برای مبادله کالاهای مایحتاج مردم، از قبیل دارو، لوازم پزشکی و مواد غذایی تسهیل خواهد شد و پولی مستقیم به جیب نظام ریخته نخواهد شد. البته تا جایی که به غذا و دارو مربوط می شود، هیچ تحریمی وجود ندارد و آمریکا هم با این مبادله هیچ مخالفتی بیان نکرده است.

اما از آنجایی که رژیم برای تامین فعالیتهای تروریستی اش به دلار و یا یورو احتیاج دارد، این راهکار مشگل حکومت را حل نخواهد کرد و برای همین رژیم چندان روی خوشی نشان نداد. از سویی دیگر، موضوع فعالیتهای موشکی رژیم و دخالت در کشورهای منطقه همچنان روی میز کشورهای اروپایی است و بنابرین با این راهکار تعادل خارجی جمهوری اسلامی چندان تغییر نخواهد کرد. راهکار اینس تکس یا ابزار حمایت از معاملات تجاری تنها درخدمت شرکتهای کوچک اروپایی برای فروش محصولات شان است و بنابرین باید شاهد ورود داروهای غیر استاندارد و مواد غذایی بنجل و تاریخ مصرف گذشته به ایران باشیم.

روزنامه جوان در این مورد نوشت: تقریبا هیچ.... کانال مالی اروپا دیر، محدود و نسیه راه اندازی شد.

کیهان شریعتمداری نوشت: گزارش کیهان از کلاه جدید غرب برای ایران ... کوه کانال مالی موش زائید! 

مردم سالاری نوشت: سیلی نرم به صورت ترامپ، دفاع سخت از برجام.

طرفداران پیوستن به کنوانسیون گروه ویژه مالی، اقدام اروپا را یک پیروزی برای رژیم دانسته و از آن به عنوان نقطه فشاری برای تصویب لوایح مربوط به مبارزه با جرایم سازمان یافته در مجمع تشخیص مصلحت استفاده خواهند کرد. در حالی که دلواپسان، این را نسیه دانسته و قبل از نقد شدن آن، مخالفت تصویب این لوایح خواهند بود. البته حُکم خامنه ای برای تصویب و پذیرش لوایح تعیین کننده است.

نمایش رونمایی از موشک جدید در روز شنبه ۱۳ بهمن، نمونه ای از قدرت نمایی رژیمی است که در شیب سقوط قرار گرفته و همزمان با نمایش موشک به سرکوب گسترده در داخل متوسل شده است.

 

 

 
 

 

بازگشت به صفحه نخست