فراسوی خبر ... شنبه ۲۵ آبان

هزینه سرکوب و ترور با دست بردن به سفره مردم

زینت میرهاشمی

مردم در شهرهای مشهد در وکیل آباد، بهبهان، اهواز، آبادان، سیرجان، ماهشهر، بیرجند، بندر عباس، مرند، گچساران، زاهدان، کرج، تهران در قلعه حسن خان، شیراز، زنجان، خرمشهر، هشتگرد و .... در اعتراض به افزایش قیمت بنزین اعتراض کرده و یک تودهنی به روحانی زده اند که شیادانه این افزایش را به نفع مردم اعلام کرده است. بنا بر برخی خبرها در شبکه های اجتماعی در اعتراضهای روز آدینه ۲۴ آبان، یک نفر در سیرجان توسط ماموران رژیم به قتل رسیده است.
رژیم ولایت فقیه در مقابله با بحران کسری درآمد، آسان ترین راه را انتخاب کرد. افزایش سه برابری قیمت بنزین، ظالمانه ترین راه برای پر کردن خزانه خالی دولت است و درآمد حاصل از این غارتگری برای ریخت و پاشهای فاسدان حکومتی، برای تولید انبوه موشک، سانتریفوژها و ساخت سلاح اتمی هزینه می شود. کم شدن درآمد نفت به دلیل تحریمها، افزایش بحران در کشورهای منطقه، اداره کردن گروههای تروریستی و مزدور برای پابرجا نگاه داشتن ام القرای ولایت فقیه نیاز به بودجه در شرایط تحریم دارد. بر اساس گزارش سازمان اوپک، در روز پنجشنبه ۲۳ آبان، تولید روزانه نفت ایران حدود یک میلیون و ۱۴۶ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است. این کاهش در ماههای آینده بیشتر خواهد شد.
بودجه بندی سال ۹۹، بنا به گفته پایوران حکومتی قرار است به فروش نفت متکی نباشد. در حالی که هر ساله در بودجه سهمیه سپاه پاسداران و بسیج و سهمیه موسسه های مذهبی و فرهنگی وابسته به حکومت زیادتر می شود، سهم مردم کاهش یافته است. بر این منظر و با توجه به بحران و ورشکستگی رژیم، سهمیه های بخش نظامی و تبلیغاتی حکومت با افزایش سه برابری قیمت بنزین تامین می شود تا حکومت بتواند به حیات خودش ادامه دهد.
روحانی مکار و شیاد، قبل از اعلام ناگهانی افزایش قیمت بنزین، در شوهای مسافرتی خود در یزد و کرمان، وعده بسته های حمایتی برای ۱۸ میلیون خانوار داد. بسته هایی که شامل اجناس گندیده و تاریخ مصرف گذشته چینی و روسی است و دردی از مردم دوا نمی کند. مساله بهداشت، درمان، هزینه های تحصیل بچه ها و کرایه خانه و... با بسته های اجناس اربابان چپاولگر حل شدنی نیست. این هم نوعی رواج ارباب و رعیتی است.
افزایش بنزین ادامه سیاست اقتصاد مقاومتی، یعنی تحمیل ریاضت کشی و فقر بر مردم برای برآورده کردن رویاهای ام القرای اسلام، است. روحانی مکار روز آدینه ۲۴ آبان افزایش قیمت را «به نفع مردم و اقشار تحت فشار جامعه» دانست. نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه رژیم گفته: «سازمان برنامه و بودجه موظف شده است که عینا همه مبالغی را که به حساب واریز می‌شود، میان خانوارها اعم از یک نفره تا پنج نفره بین ۵۵ هزار تومان تا ۲۰۵ هزار تومان ماهانه پرداخت کند." همان قدر که پرداخت ناچیز یارانه با بالارفتن قیمتها، وضعیت معاشی مردم را فقیر تر کرد و کارگران و مزدبگیران بیشتری را به زیر خط فقر کشاند، این مبالغ ناچیز هم مشکلی از مردم حل نخواهد کرد.
این سیاست گداپروری در برابر اشتغال و تولید و واقعی کردن حقوق کارگران و مزدبگیران است و سیاستی ضد انسانی است که دیکتاتورهای فاسد برای ادامه حیات خود و خواباندن شورشهای مردمی از آن استفاده می کنند.
 

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول