فراسوی خبر ... سه شنبه ۲۶ آذر

سهمیه سرکوب مردم لبنان و عراق در بودجه سال ۹۹

زینت میرهاشمی

نگاهی به سهمیه بندی بودجه برای سال ۹۹ و افزایش بودجه نهادهای سرکوبگر و بخش دفاعی _ امنیتی رژیم، نشان می دهد که علیرغم تحریم و پایین آمدن فروش نفت، تقویت پادوهای رژیم برای پایدار ماندن هلال شیعی، از عراق و سوریه تا لبنان و یمن اهمیت ویژه دارد.

ساخت انبوه موشک و سلاحهای دیگر برای خامنه ای و روحانی اهمیت بیشتری دارد تا ساخت مدرسه، درمانگاه و خانه برای افراد زلزله و سیل زده.  باید هزینه سرکوب مردم بپاخاسته در عراق و لبنان و رساندن پول و اسلحه به پادوهای رژیم  را هم در نظر گرفت.

تظاهرات مسالمت آمیز مردم لبنان در بیروت در روزهای شنبه ۲۴ و یکشنبه ۲۵ آذر، توسط اوباشان حزب الله و امل و دخالت نیروهای انتظامی به خشونت کشیده شد. اوباشان این دو گروه نقابدار و با قمه به مردم حمله کرده و دهها نفر را زخمی کردند. بدین ترتیب روز شنبه ۲۴ آذر یکی از خشن ترین  رویداد در حرکتهای اعتراضی مردم لبنان بود که خواهان تغییر رژیم طایفه ای و فرقه ای هستند.

نکته مهم در جنبش ترقیخواه مردم لبنان این است که بخش زیادی از تظاهرکنندگان شیعه و از مناطق زیر تسلط حزب الله و امل هستند که خواهان سرنگونی نظام حاکم هستند.

تا کنون، بر اثر مقاومت مردم لبنان و تداوم حرکتهای اعتراضی شان، رئیس جمهور لبنان نتوانسته نخست وزیری معرفی کند. در عراق هم رژیم ایران در حفظ عادل عبدالمهدی ناکام ماند و تلاش می کند تا یک نفر دیگر وابسته به خود را به مردم تحمیل کند. مقاومت مردم عراق تا کنون مانع این جابه جایی شده است.

بر خلاف سخن پراکنی حسن نصرالله مداخله گری رژیم جمهوری اسلامی در لبنان و عراق در کانون اعتراضهای مردمی جای دارد. تکامل مبارزه مردم این کشورها در گام اول به قطع بازوهای رژیم ارتباط مستقیم دارد. نقش تروریستی رژیم ایران در منطقه هر روز بیش از گذشته برای مردم تمام کشورهایی که بنیادگرایی اسلامی تسلط دارند، روشن می شود.

دری نجف آبادی عضو مجمع تشخیص مصلحت رژیم، که از بسته شدن مرز خسروی و ناامنی آن گله مند شده از اکنون نگران نمایش اربعین سال آینده است. وی که پشت پرده همزمانی حوادث ایران، عراق و لبنان «هزاران توطئه و خیانت» دیده  توصیه کرده که «زیرساختهای لازم برای تردد زوار با آینده نگری ۱۰۰ ساله در مرز خسروی انجام شود.» (ایسنا شنبه ۲۳ آذر)

حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان بارها اعلام کرده که با پول رژیم هزینه های این حزب تروریستی، مثل غذا، پوشاک تا اسلحه را تامین می کند، در خوش رقصی و وفاداری به اربابش، گفت: «تظاهرات در لبنان أصلا علیه ایران نبود». (ایسنا ۲۲ آذر)

خیزشهای مردم ایران، لبنان و عراق سر ایستادن ندارند و ستون نظام و لشکرهای جنگ نیابتی اش را به چالش کشیده اند. بر این منظر، رژیم بار هزینه سرکوب خیزشهای مردمی در این کشورها را به مردم ایران تحمیل می کند. این واقعیت بودجه ای است که حسن روحانی اسم آن را «مقاومت اقتصادی» گذاشته است.

 

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول