فراسوی خبر .... پنجشنبه ۱۴ شهریور

فشار جهانی و سیاست انتحاری رژِیم

زینت میرهاشمی

اعلام گام سوم در کاهش تعهدات برجامی از طرف حسن روحانی به موازات دلالیهای بی نتیجه مکرون را اگر در کنار اظهارات باج گیرانه دیگر پایوران رژیم بگذاریم، عمق سیاست راهبردی رژیم یعنی تهدید، باج گیری و گروگان گیری در روابط بین المللی نشان داده می شود. این سیاست به شرط پایبندی آمریکا به فشار حداکثری، سیاستی نه تاثیرگذار بلکه سیاستی انتحاری و بن بست بیشتر برای رژیم را همراه خواهد داشت.

عقب نشینی حسن روحانی از حرفهایی که هفته پیش در مورد مذاکره زده بود و اعتراف مجدد او به این امر که فقط رهبری است که در این موارد تصمیم می گیرد، وضعیت بحرانی رژیم در برابر بن بستی که جز نرمش را در برابر خود نمی بیند نشان می دهد. ناامیدی حسن روحانی به کمک اروپا، بی اثر بودن تهدیدهای قبلی و همچنین گام سومی که قرار است دو روز دیگر برداشته شود، است.

عمق چرایی کاربرد این تهدیدها را روزی نامه کیهان ارگان بیت خامنه ای بیان کرده است. کیهان شریعتمداری که موضع گیریهای حسن روحانی را یک عقب نشینی می داند در شماره روز پنجشنبه ۱۴ شهریور می نویسد: «ماهیت اصلی ضرب الاجل بر پایه وارد کردن شوک به طرف مقابل و وادار کردن او به عقب نشینی و تغییر رفتار است.»

اظهارات عراقچی و ظریف بر روش باجگیری از طریق تهدیدهای به قول کیهان «شوک» آور تاکید می کند. عراقچی معاون سیاسی ظریف، اجرای کامل برجام را به دریافت ۱۵ میلیارد دلار از طرف فرانسه طی ۴ ماه دانست. حسن روحانی هم گفت «نفت ما را نقد یا نسیه بخرند تا به برجام متعهد بمانیم.»

در حالی که رژیم به نتیجه دلالی فرانسه و کسب ۱۵ میلیارد دلار چشم دوخته است، اعلام تحریمهای جدید از طرف دولت آمریکا، خط بطلان بر یک هفته تلاش و کرنش رژیم، از تور مسافرتی ظریف تا ورود هیات اقتصادی بدون ظریف به فرانسه در روز دوشنبه، کشید.

می توان تصور کرد که وضع رژیم تا کجا زیر فشار تحریمها خراب شده که وعده نفت نسیه و مجانی داده و سرنوشت تهدیدهایش را به کمک ۱۵ میلیارد دلاری فرانسه وصل کرده است.

می توان تصور کرد در حکومتی فاسد، چرا این مقدار پول اهمیت پیدا می کند زیرا این پول مانند آزاد شدن پولهای بعد از توافق برجام به حال مردم تاثیری نخواهد گذاشت بلکه به جیب عده ای مفتخوار و فاسد سرازیر خواهد شد. 

روز چهارشنبه دولت آمریکا، شبکه ای از شرکتها، نفتکشها و افراد وابسته به سپاه پاسداران را در لیست تحریمها قرار داد. دلیل این تحریمها، انتقال میلیونها دلار محموله نفتی به سوریه اعلام شده است.

 

 

 

 بازگشت به نبردخلق

بازگشت به صفحه اول