فراسوی خبر ... سه شنبه ۲۴ بهمن

«اقتدار» استبداد دینی، ولیعهد «عظمت» دیکتاتوری سلطنتی

زینت میرهاشمی

کارگزاران ولی فقیه از مردم خواسته بودند که در روز شنبه ۲۱ بهمن، همزمان با آتش بازی در اطراف برج میلاد تهران، با سر دادن «الله اکبر» نمایش حکومتی برگزاری چهل و پنجمین سال انقلاب ضد سلطنتی و آغاز دهه فجر را همراهی کنند. رژیم برای نمایش قدرت در شرایطی که در آتش و خون جنگ اسرائیل و حماس گیر افتاده و در حالی که به روز انجام سیرک انتخابات مجلس ارتجاع نزدیک می شود، به حضور جمعیت انبوه در خیابان بیش از همیشه نیاز داشت.

مردم با سر دادن شعارهای ضد حکومتی از جمله «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه ای» «مرگ بر جمهوری اعدامی»، «مرگ بر جمهوری اسلامی» و... از فراز بام خانه هایشان در شهرک چیتگر، جنت آباد، حوالی برج میلاد، منطقه نارمک و بسیاری نقاط دیگر در تهران و همچنین در مشهد و برخی شهرهای دیگر بار دیگر بر نمایشهای حکومتی خط باطل کشیدند. سردادن چنین شعارهایی آنهم در فضای امنیتی حاد، شعار «اصلاح طلب، اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» را بار دیگر به حکومت یادآوری کردند.  

سرکردگان ریز و درشت حکومت از بلندگوهای تبلیغاتی و تریبونهای نماز جمعه در روز ۲۰ بهمن، شرکت در راهپیمایی را به عنوان تکلیف شرعی اعلام کردند.

نماز جمعه خوان ارومیه: «شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن یک وظیفه همگانی است»، نماز جمعه خوان گرگان: «۲۲ بهمن تمرین بزرگ برای حضور حماسی در انتخابات است»، نماز جمعه خوان قم: «راهپیمایی ۲۲ بهمن، مقدمه حماسه انتخابات است»، نماز جمعه خوان یزد: «مشارکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات موجب تقویت اسلام و واجب الهی است... هر کس مشارکت نکند، مرتکب خسران الهی شده است.»، نماز جمعه خوان اهواز: «به یکدیگر تلفن نزنید که رای ندهید. حضور مردم در مجامع سیاسی، متمم ایمان است.» و... این موارد البته با حذف توصیه های دستوری آنها در پیوند با شرکت در انتخابات، از جمله نمونه هایی هستند که البته با عدم شرکت مردم، پاسخ کوبنده دریافت کردند.

لرزه های جنبش انقلابی ۱۴۰۱ را در بی مایه و خلوت بودن راهپیمایی حکومتی می توان دید. دستگاه دروغ پردازی رژیم با استفاده از تمامی ابزارهای رایانه ای نتوانست این حقیقت را کتمان کند. جریده کیهان، رسانه گفتمانسازی خامنه ای، روز دوشنبه ۲۳ بهمن، در تیتر درشت با چسباندن چندین عکس نوشت: «یک ۲۲ بهمن تماشایی دیگر/ مردم سنگ تمام گذاشتند.» روزنامه حکومتی وطن امروز نوشت: «میدان اقتدار» و از همه ابلهانه تر اعلام شرکت ۲۵ میلیون نفر در تظاهرات از جانب روزنامه همشهری بود.

قطعنامه راهپیمایی حکومتی نیاز حکومت به «سنگ تمام گذاشتن» مردم را نشان می دهد. این قطعنامه بیان توصیه های خامنه ای مبنی بر اعلام شعبده بازی انتخابات پیش رو به عنوان «نماد اقتدار و امنیت ملی و زمینه ساز تحول و گره گشایی از مشکلات» است.

اما آنچه که در سپهر جامعه ایران می گذرد، همچون استفاده از مرده ریگ حاج قاسم و گذاشتن نام این تروریست کودک کش بر موشکها و نمایش آن در میدان آزادی در روز 22 بهمن و... نه فقط به معنی اقتدار حکومت نیست، بلکه نشان دادن خالی بودن دست رژیم از داشتن پایه مردمی است.

چوبه های دار، سرکوب و به بند کشیدن هر مخالفی نشانه ضعف مطلق رژیم است. یعنی ابزار قدرت رژیم، دستگاه سرکوب است. بر بستر تداوم جنبش انقلابی که در اشکال مختلف علیه دیکتاتوری ولایت فقیه جاری است، اهداف عدالتخواهانه، آزادیخواهانه و مترقی انقلاب ضد سلطنتی سال ۵۷ ، تا رسیدن به یک جمهوری دموکراتیک نوین همچنان موج می زند. این امید و تلاش برای تحقق آن را در شعارهای قیام آفرینان و شورشگران علیه نظم موجود می توان دید. دیکتاتوری سلطنتی به خمینی و استبداد مذهبی منتهی شد و اکنون مردم برای سرنگونی ولایت فقیه تلاش می کنند.

یاد همه زنان و  مردان قیام کننده و مبارزان راه آزادی که در مسیر سقوط دیکتاتوری سلطنتی جان فدا کردند ماندگار خواهد ماند و راه آنان را زنان و مردان بپاخاسته ایران زمین ادامه خواهند داد.

 

 https://t.me/nabard_khalgh

بازگشت به صفحه اول