در سوگ فقدان نویسنده برجسته و رفیق گرانقدر، باقر مومنی


با تاسف بسیار امروز یکشنبه ۲۸ آبان، رفیق گرانقدر و نویسنده پُرکار باقر مومنی در پاریس درگذشت.
زنده یاد باقر مومنی از سالهای پیش از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ وارد مبارزه برای آزادی و سوسیالیزم شد و مدتی پس از کودتا دستگیر و بیش از چهار سال در زندان رژیم شاه بود.
رفیق باقر مومنی نویسنده ای پُرکار بود و کتاب «ایران در آستانه انقلاب مشروطیت» او که در دهه چهل خورشیدی منتشر شد، از کتابهایی بود که نقش مهمی در آموزش فعالان مارکسیست و مدافعان جنبش مسلحانه داشت.
زنده یاد باقر مومنی پس از ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ به خاطر آن که تحت پیگرد سرکوبگران بود، راه مهاجرت را انتخاب کرد و تا پایان عمر پُر بارش علیه استبداد مذهبی ولایت فقیه مقاومت، ایستادگی و روشنگری کرد. چند سال پیش چهار سروده رفیق مومنی در شماره ویژه نبرد خلق به مناسبت حماسه و رستاخیز سیاهکل منتشر شد.
فقدان رفیق باقر مومنی را از جانب خود و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، به خانواده او، به مدافعان آزادی و عدالت تسلیت می گویم.
مهدی سامع، یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ - ۱۹ نوامبر ۲۰۲۳

 

 

 

 

 

 

 

دکتر ناصر پاکدامن درگذشت

 

با تاسف بسیار، بامداد امروز، یکشنبه ۳ اردیبهشت، دکتر ناصر پاکدامن، استاد سابق دانشگاه تهران، از اعضای موسس سازمان ملی دانشگاهیان، استاد دانشگاه در پاریس، نویسنده و محقق برجسته و مدیر مسئول مجله چشم انداز، در پاریس درگذشت.

زنده یاد ناصر پاکدامن در دوران دیکتاتوری شاه از استادان مخالف دیکتاتوری شاه بود و در آستانه انقلاب نقش مهمی در حرکتهای ضد دیکتاتوری شاه و تاسیس سازمان ملی دانشگاهیان داشت.

مدتی پس از انقلاب و استقرار استبداد دینی، رژیم ضد علم و دانش وی را مورد تصفیه قرار داد و سرانجام این استاد برجسته مجبور به ترک میهن شد.

آقای پاکدامن در خارج از کشور همواره علیه رژیم ولایت فقیه و برای آزادی، برابری و حقوق شهروندی تلاش کرد.

فقدان استاد ناصر پاکدامن را از جانب خود و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران،

به خانواده و بستگان او، به جامعه فرهنگیان و روشنفکران ایران و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

مهدی سامع

یکشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۲۳ آوریل ۲۰۲۳

 

 

در سوگ و اندوه درگذشت پدر سهراب اسدیان

 

با تاسف و تاثر فراوان سهراب اسدیان فیلی، در بامداد روز سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ پس از تحمل چندین دهه رنج و ستم از دیکتاتوری سلطنتی و استبداد دینی ما را ترک کرد و چشم از جهان فروبست.

زنده یاد سهراب خان، پدر جاوید نام رفیق شهید سیامک اسدیان (اسکندر) از فرماندهان نظامی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران و برادر زنده یادان رفقای شهید توکل اسدیان و نورالله اسدیان بود، که هر سه توسط مزدوران رژیم ولایت فقیه به شهادت رسیدند.

سهراب اسدیان بزرگ خانواده ای از ایل بیرانوند (لرستان) بود و در زندگی خود، به ویژه در دوران حیات ننگین جمهوری اسلامی رنج و درد بیشمار را با مقاومت تحمل کرد و در برابر مستبدان حاکم سر خَم نکرد. همسر رفیق سیامک، فدایی شهید جاوید نام رفیق زهرا بهکیش (اشرف) نیز به دست جلادان خمینی به شهادت رسید.

نبودِ پدر سهراب اسدیان را از جانب خود و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، به خانواده بزرگ اسدیان، خانواده شهدا و زندانیان سیاسی جنبش پیشتاز فدایی، مردم دلیر و قهرمان لرستان و به تمام آزادیخواهان و شورشگرانِ علیه نظام ولایت فقیه تسلیت می گویم.

مهدی سامع

سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۸ مارس ۲۰۲۳

 

 

بدرود منوچهر همیشه شورشی و انقلابی

 

بامداد امروز منوچهر هزارخانی، همرزم، رفیق و استادم ما را ترک کرد. زنده یاد دکتر منوچهر هزارخانی، انسانی همیشه شورشی در جبهه چپ انقلابی و از برجسته ‌ترین و نامدار ترین روشنفکران متعهد تاریخ معاصر ایران بود. منوچهر پزشکی وارسته، نویسنده ای تیزهوش و مترجمی زبَردست و مدافع فرهنگ و هنری بود که در خدمت انقلاب و توده های فُرودست باشد. ترجمه های او این را گواهی می دهد. آخرین ترجمه او کتاب «قدرت بنیانگذار، تحقیق درباره آلترناتیو‌های مدرنیته» اثر فیلسوف ایتالیایی آنتونیو نگری است که به تازگی منتشر شده است.

رفیق منوچهر از یاران و دوستان سازمان چریکهای فدایی خلق ایران پیش از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ بود و با برخی از رفقای ما در شاخه تبریز دوستی عمیق داشت. خاطرات او از این آشناییها در شماره ۳۹۴ ماهنامه نبرد خلق در بهمن سال ۱۳۹۶ منتشر شده است.

دکتر هزارخانی عضو جامعه سوسیالیستهای ایرانی در اروپا بود و نقش مهمی در پایه گذاری کانون نویسندگان، در کنفدراسیون دانشجویان خارج از کشور و در جبهه دمکراتیک و ملی ایران داشت. وی از اولین کسانی بود که به شورای ملی مقاومت ایران پیوست و مسئول کمیسیون فرهنگ و هنر در شورا بود. عشق او به مقاومت سازمانیافته مردم ایران عمیق و بسیار آموزنده است. به راستی که پرواز این مَرد همیشه شورشی برای جنبش مقاومت ایران و برای همهِ عاشقان رهایی ایران زمین خسران جبران ناپذیری است.

سوگوارم و از جانب خود و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان همرزم، رفیق و استادم، زنده یاد منوچهر هزارخانی را به خانواده او، به مسئول و اعضای شورای ملی مقاومت ایران و خانواده بزرگ مقاومت ایران، به روشنفکران متعهد و به همه آزادیخواهان ایران زمین تسلیت می گویم.

مهدی سامع

جمعه ۲۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۸ مارس ۲۰۲۲

 

 

 

در اندوه درگذشت مجاهد خلق حمید اسدیان


با تاسف بسیار حمید اسدیان رزمنده سلحشور و مجاهد خستگی ناپذیر ما را ترک کرد. زنده یاد حمید اسدیان با کارنامه درخشان در مبارزه با شاه و شیخ، با تلاش پیگیر برای افشای جنایتهای رژیم ولایت فقیه در زندانها، با ثبت زندگی عاشقان آزادی و برابری و با پیکار برای تحقق رهایی مردم ایران، به راستی از چهره های درخشان جنبش مقاومت مردم ایران بود. او مجاهدی شفاف و صریح و دوستی مهربان با عمیق ترین عواطف انسانی بود. طی نزدیک به پنجاه سال آشنایی با این رزمنده انقلابی همیشه او را همانگونه دیدم که بود.
از جانب خود و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان اندوه بار زنده یاد حمید اسدیان را به سازمان مجاهدین خلق ایران، به فعالان و رزمندگان جنبش مقاومت مردم ایران، به خانواده و بستگان او و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.
مهدی سامع
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ ـ ۱۴ دسامبر ۲۰۲۰
 

 

 

 

با تاثر بسیار، بانو فروغ تاجبخش (مادر لطفی) ما را ترک کرد

با تاسف و اندوه فراوان بانو فروغ تاجبخش (مادر لطفی)، از چهره های پرفروغ جنبش دادخواهی، روز یکشنبه ۲۱ بهمن برای همیشه ما را ترک کرد. خانم فروغ تاجبخش از مادران مقاوم و مبارز جتبش پیشتاز فدایی بود که در دوران دو دیکتاتوری شاه و شیخ از آزادی، عدالت و داد دفاع می کرد. در سالهای دهه پنجاه، هنگامی که فرزندش، زنده یاد انوشیروان لطفی، دستگیر و در بیدادگاههای رژیم شاه به حبس ابد محکوم شد، این مادر شجاع به صف خانواده شهدا و زندانیان سیاسی پیوست و تا پایان عمر برای عدالت مبارزه کرد. خانه بانو فروغ در هفته های قبل از انقلاب بهمن 1357 یکی از پایگاههای ارتباطی فعالیت علنی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران بود و بسیاری از فعالان سازمان از محبتهای بیدریغ مادر لطفی برخوردار می شدند. با سرکوبهای دهه 60، فرزند مادر لطفی دوباره بازداشت و به فرمان خمینی جلاد در قتل عام زندانیان سیاسی در سال 1367 اعدام شد. از آن زمان مادر لطفی برای دادخواهی در کنار مادران خاوران نقش برجسته ای به عهده گرفت و تا جایی که توان داشت در جنبش دادخواهی و در پیکار خانواده شهدا و زندانیان سیاسی علیه بیدادِ استبداد مذهبی حاکم بر ایران شرکت کرد.
در گذشت مادر لطفی را از جانب خودم و از طرف رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران به خانواده این مادر خستگی ناپذیر، به مادران خاوران، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی، به فعالان جنبش دادخواهی و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

مهدی سامع
دوشنبه 22بهمن ۱٣۹۷ - ۱1 فوريه
۲۰۱۹

 

 

 

با تاسف و اندوه فراوان مادر گلی آبکناری (بانو دلبر) ما را ترک کرد.

با دریغ و تاثر بانو دلبر (مادر گلی) روز شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ ما را ترک کرد. زنده یاد بانو دلبر گلی آبکناری مادر فدایی شهید رفیق لیلا گلی آبکناری و مادر مبارزان شهید رفقا پروین و روزبه گلی آبکناری بود که درد و رنج فقدان عزیزانش را چندین دهه بر جان و دل داشت. هر سه فرزند این مادر مقاوم توسط رژیم جنایتکار ولایت فقیه در دهه ۶۰ به شهادت رسیدند.

زنده یاد مادر گلی آبکناری زنی مهربان، مبارز، فداکار و پایدار بود که در دوران مبارزه علیه دیکتاتوریهای شاه و شیخ در صَف خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی و مادران خاوران همواره حضور داشت.

فقدان مادر گلی را از جانب خود و از جانب رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، به خانواده گلی آبکناری، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

مهدی سامع

یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - ۲۴ ژوین ۲۰۱۸

 

 

 

 

طاهر احمدزاده هِرَوی، مبارز گرانقدر و چهره محبوب مردم، ما را تَرک کرد

طاهر احمدزاده هِرَوی، یکی از فرهیختگان نهضت ملی ایران و از مبارزان ضد استعمار و ضد استبداد در سن ۹۶سالگی در مشهد چشم از جهان فرو بست.

زنده یاد طاهر احمد زاده در دوران رژیمهای شاه و شیخ برای رهایی مردم ایران بی فقه مبارزه کرد و در همین راه بارها در دو رژیم بازداشت و زندانی شد.

وی در آبان ۱۳۵۷ با اوج گیری خیزش مردم ایران از زندان شاه آزاد شد و پس از سرنگونی رژیم سلطنتی، برای مدت کوتاهی استاندار خراسان بود.

خمینی مرتجع که از افکار مترقی و آزادیخواهانه آقای احمدزاده آگاه بود، به اشکال مختلف و منجمله با زندانی کردن و شکنجه مانع فعالیت او برای آزادی و عدالت شد.

وارستگی، انسان دوستی، نکته بینی و تعامل با دگراندیشان خصوصیات برجسته وی بود.

طاهرآقا پدر چریکهای فدایی خلق مسعود و مجید احمدزاده که در دوران رژیم شاه به شهادت رسیدند و مجتبی احمدزاده که در دوران رژیم خمینی به شهادت رسید، بود.

از طرف خود و رفقایم در سازمان چریکهایی فدایی خلق ایران، فقدان مبارز عالیقدر زنده یاد آقای طاهر احمدزاده هِرَوی را به فرزند و خانواده گرامی ایشان و نیز به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی، رهروان راه دکتر مصدق و به تمام آزادیخواهان تسلیت می گویم.

یاد عزیزش مانا و ماندگار

 

مهدی سامع – پ

 

پیام تسلیت به مردم کردستان و به حزب کومله کردستان ایران

 

روز جمعه ۲ تیر، طی یک درگیری نابرابر میان رزمندگان دلیر حزب کومله کردستان ایران و نیروهای سرکوبگر سپاه پاسداران در اطراف شهر سنندج، سه فرزند قهرمان مردم کردستان به نامهای صباح حسین پناهی، حامد سیف پناهی و بهزاد نوری به شهادت رسیدند. این جوانان شجاع طی سالهای گذشته به طور فعال در مبارزه برای رهایی و عدالت شرکت داشته و همواره خود و خانواده های آنان مورد آزار و اذیت ماموران پلید رژیم بودند.

از طرف خودم و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران شهادت زنده یادان صباح حسین پناهی، حامد سیف پناهی و بهزاد نوری را به خانواده آنان، به مردم مقاوم کردستان، به حزب کومله کردستان ایران و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

 

مهدی سامع

یکشنبه ۴ تیر ۱۳۹۶ – ۲۵ ژوئن ۲۰۱۷

 

 

 

 

در سوگ درگذشت همرزم مجاهد محمد علی جابرزاده انصاری


با دریغ و تاثر بسیار امروز شنبه 23 بهمن 1395، یکی از برجسته ترین کادرهای جنبش انقلابی و رهایی بخش مردم ایران، مجاهد خلق محمد علی جابرزاده انصاری، ما را ترک کرد.
زنده یاد محمد علی جابرزاده از پر سابقه ترین اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بود که در سالهای آخر دهه چهل خورشیدی به مبارزه انقلابی پیوست و تا پایان عمر پربارش این راه پر از فراز و نشیب را با گامهای استوار طی کرد. او ایمان عمیقی به آزادی، برابری و عدالت داشت و در مبارزه علیه دو دیکتاتوری شاه و شیخ یکدم آرام نگرفت.

محمد علی جابرزاده یکی از افتخارات جنبش رهایی بخش مردم ایران، یکی از یاران صمیمی جنبش پیشتاز فدایی و یکی صادق ترین و قاطع ترین مبارزان علیه استبداد مذهبی بود.
از طرف خودم و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان جبران ناپذیر مجاهد خلق محمد علی جابرزاده انصاری را خانواده او، به سازمان مجاهدین خلق ایران، به اعضای شورای ملی مقاومت ایران و به همه آزادیخواهان به ویژه به همرزم مجاهد مسعود رجوی تسلیت می گویم.
مهدی سامع

شنبه 23 بهمن 1395 -11 فوریه 2017

منبع: نبردخلق شماره ۳۷۹، آدینه ۱ بهمن۱۳۹۵ - ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷

 

با اندوه فراوان مادر سماعی (بانو زهرا اسحاقی) ما را ترک کرد.

با دریغ و تاثر مادر سماعی (بانو زهر اسحاقی) در روز چهارشنبه 13 بهمن 1395 در تهران درگذشت.

زنده یاد خانم زهرا اسحاقی مادر فدایی شهید محمد رحیم سماعی و خواهر فدایی شهید مهدی اسحاقی بود که درد و رنج فقدان عزیزانش را چهل و شش سال بر جان و دل داشت. چریکهای فدایی خلق رفقا محمد رحیم سماعی و مهدی اسحاقی از حماسه آفرینان رستاخیز سیاهکل بودند که در اول اسفند 1349 در نبرد با نیروهای دشمن در منطقه سیاهکل به شهادت رسیدند.

زنده یاد خانم زهرا اسحاقی زنی فداکار و پایدار بود که در دوران مبارزه علیه دیکتاتوریهای شاه و شیخ در صَف خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی مشارکت داشت.

مراسم یادبود زنده یاد خانم زهرا اسحاقی (مادر سماعی) فردا جمعه 15 بهمن در تهران برگزار می شود.

از جانب خود و از جانب رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان این مادر فداکار را به خانواده های سماعی و اسحاقی، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

مهدی سامع

پنجشنبه 14 بهمن 1395 - 3 فوریه 2017

 

 

سلیت به مردم کوبا برای درگذشت رفیق فیدل

با تاثر بسیار صبح امروز رفیق فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا درگذشت. فیدل کاسترو در کنار چند ده تن از فعالان انقلابی کوبا و آمریکای لاتین همچون رفیق ارنستو چه گوارا نقش بی بدیلی در پیروزی انقلاب کوبا داشت. او توانست با تیزهوشی و جسارت پیکاری مسلحانه علیه دیکتاتوری باتیستا، وابسته به امپریالیسم آمریکا، را در کوههای «سیه را ماسترا» آغاز کند و پس از سه سال مبارزه قهرمانانه مرحله اول انقلاب کوبا را در سال ۱۹۵۹ میلادی به پیروزی برساند. پیروزی انقلاب کوبا تاثیر مهمی در آمریکای لاتین داشت و برای انقلابیون همه کشورها تجربه ارزشمند به ثبت رساند.

از جانب خودم و رفقای در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران در گذشت رفیق کاسترو را به مردم کوبا و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

مهدی سامع

شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ - ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶

 

 

ﺩﺭ ﺳﻭگ ﺩﺭﮔﺫﺷﺕ ﺩﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﭘﺎﻳﺩﺍﺭ ﻭ ﻓﺩﺍﮐﺎﺭ

با تاثر و تاسف بسیار در روز چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵،

دو مادر فداکار و دو انسان پایدار، بانوان نیر اقدس رازانی و سلطنت خانم اعظمی ما را ترک کردند

کلیک کنید

 

======

با تاسف بسیار آقای پرویز اعظمی بیرانوند درگذشت

با تاثر بسیار در روز سه شنبه 29 تیر 1395 آقای پرویز اعظمی بیرانوند، از خوانین مبارز ایل بیرانوند و از بزرگان فامیل اعظمی و پدر پیکارگر شهید فریدون اعظمی، در سن 95 سالگی در تهران درگذشت.

زنده یاد پرویز اعظمی در طول حیات خود متحمل رنجهای بسیار شد. در کودکی پدر او در دوران دیکتاتوری رضا خان بوسه بر طناب دار زد. تنی چند از اقوام نزدیک اش همچون رفقا دکتر هوشنگ اعظمی، سیامک اسدیان، توکل اسدیان هبت الله معینی و عبدالرضا نصيرى مقدم در مبارزه برای آزادی و عدالت به دست مزدوران رژیمهای شاه و شیخ به شهادت رسیدند. تعداد زیادی از اقوام آقای پرویز اعظمی و نیز فرزندان این پدر بزرگوار در رژیمهای سلطنتی و جمهوری اسلامی متحمل زندانهای طویل المدت شدند.

زنده یاد پرویز اعظمی همه این دردها و رنجها را با عشق به آزادی و برابری جانانه تحمل کرد و سرانجام برای همیشه این جهان را ترک کرد.

از جانب خود و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران درگذشت آقای پرویز اعظمی را به فرزندان او، به فامیل بزرگ اعظمی، به اقوام و آشنایان وی و به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی تسلیت می گویم.

مهدی سامع - پنجشنبه 31 تیر ۱۳۹۵ - 21 ژوئیه ۲۰۱۶

 

مادر سپهری در گورستان گل محله بابل آرام گرفت.


در یک سال گذشته بارها و بارها بار سنگینی از اندوه و درد بر جان ما نشست. مادرانی از میان ما رفتند که خود دهها سال درد و اندوه فقدان عزیزان شان را بر جان داشتند و آخرین آن مادر سپهری (بانو کاظمی) دلاور زنی است از خطه مازندران که پنج فرزند مبارزش در رژیمهای شاه و شیخ جان شان را فدای مردم کردند.
چریکهای فدایی خلق ایران رفقا؛ سیروس، فرخ، ایرج و فرهاد سپهری در رژیم دیکتاتوری شاه و رفیق فرشاد سپهری در رژیم خمینی در سال 60 به شهادت رسیدند.
مادر سپهری در روز جمعه 11 دی 1394 (1 ژانویه 2016) در بابل درگذشت و در گورستان گل محله این شهر پیکر پر رنج و دردش به خاک سپرده شد.
بدین وسیله مراتب همدردی عمیق و تسلیت خود و رفقای سازمان چریکهای فدایی خلق ایران را به خانواده و دوستان زنده یاد بانو کاظمی (مادر سپهری)، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی و به همه آزادیخواهان ابراز می دارم.
مهدی سامع
یکشنبه 20 دی 1394 - 10 ژانویه 2016

 

با اندوه فراوان برای فقدان مادر ملوک

در سوگ مادری مقاوم (مادر ملوک) که فرزند قهرمان او، فدایی خلق رفیق اکبر موید در 22 اسفند 1350 اعدام شد.

فقدان زنده یاد خانم ملوک موید را به خانواده او، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

مقاومت و پایداری مادران شهدا و زندانیان سیاسی همیشه ماندگار خواهد ماند.

مهدی سامع

جمعه 20 آذر 1394 - 11 دسامبر 2015

 

 

 

در سوگ هنرمند متعهد و آزادیخواه، منصور قدرخواه

با تاثر بسیار هنرمند متعهد و آزادیخواه، آقای منصور قدرخواه در روز دوشنبه 9 آذر در اثر ایست قلبی در محل کار خود در آمریکا در گذشت. منصور قدرخواه یک کارگردان سینما بود که با تمام توان علیه استبداد مذهبی حاکم بر ایران مبارزه می کرد. او یک آزادیخواه چپ و عدالت خواه بود که همواره از جنبش مقاومت ایران پشتیبانی می کرد و در دو دهه قبل سرشار از شور مبارزاتی به شورای ملی مقاومت ایران پیوست.

از جانب خود و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، درگذشت این هنرمند مبارز و آزادیخواه را به خانواده زنده یاد منصور قدرخواه، به اعضای شورای ملی مقاومت ایران و به جامعه هنرمندان متعهد و ترقیخواه تسلیت می گویم.

مهدی سامع

 سه شنبه 10 آذر 1394 - اول دسامبر 2015

 

در سوگ درگذشت مادر آل آقا
با تاثر و تاسف بسیار مادر آل آقا، مادر فدائیان شهید لادَن و نسترن آل آقا در روز شنبه 15 فرودین 1394 (4 آوریل 2015) به علت بیماری درگذشت. زنده یاد مادر آل آقا زنی فداکار و مقاوم بود که در دوران مبارزه علیه دیکتاتوری شاه در صَف خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی نقش ارزنده ای در افشای رژیم شاه و در مبارزه برای آزادی و عدالت داشت.
پیکر مادر آل آقا امروز دوشنیه 17 فروردین به خاک سپرده شد و قرار است چند روز دیگر مراسمی در گرامیداشت یاد و خاطره مادر آل آقا در تهران برگزار شود.
فقدان این مادر مقاوم را از جانب خود و از جانب رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، به خانواده مادر آل آقا، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.
مهدی سامع
دوشنبه 17 فرودین 1394 - 6 آوریل 2015
 

در سوگ استاد آندرانیک آساطوریان (آندو)

با تاثر بسیار، امروز استاد آندرانیک آساطوریان ما را ترک کرد. زنده یاد آندرانیک استادی بی نظیر در موسیقی، هنرمندی متعهد و انسانی مقاوم، مهربان و سرشار از عاطفه بود. او با پایداری در مقابل نظام ضد هنر و فرهنگ ولایت فقیه، عشق عمیق خود به مردم ایران را نشان داد.

از جانب خودم و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان این هنرمند بزرگ را به خانواده او و به ویژه به همسرش، به همه هنرمندان آزادیخواه و به مردم ایران تسلیت می گویم.

مهدی سامع

یکشنبه 3 اسفند 1393 - 22 فوریه 2015

 

در سوگ مبارزی فرهیخنه، هوشنگ عیسی بیگلو

در آخرین روز سال 2014 میلادی خبر باور نکردنی درگذشت هوشنگ به سرعت پخش شد و دوستان و یاران او را در بهت و ناباوری همراه با آه و اندوه فرو برد.

هوشنگ عیسی بیگلو مردی مبارز و انسانی فرهیخته بود که با شوری آتشین برای آزادی آنسانها تلاش می کرد. آتش درون او را هیچ باد و بورانی نتوانست خاموش کند و فردا (یکشنبه) قرار است پیکر او به آتش و خاطره او به یاد و حافظه مردم ایران سپرده شود.

از طرف خودم و از طرف رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان این انسان دوست داشتنی را به همسر و فرزندان اش انو، مانوشک و بابک و به همه آزادیخواهان تسلیت می گویم.

مهدی سامع

شنبه 13 دی 1393 - 3 ژانویه 2015

 

 

 

در سوگ درگذشت مادر ترگل

با تاثر و تاسف بسیار روز چهارشنبه 19 آذر 1393 مادر ترگل درگذشت. زنده یاد مادر ترگل مبارزی خستگی ناپذیر و پایدار بود که دو فرزندش، رفقا هوشنگ و خسرو ترگل (گروه آرمان خلق)، در مبارزه علیه دیکتاتوری شاه به شهادت رسیدند.

مادر ترگل هم در دوران رژیم گذشته و هم در دوران رژیم ولایت فقیه برای آزادی و عدالت و حقوق انسانی مبارزه می کرد و در چند سال گذشته با بیماری سرطان درگیر شده بود. او طی سه دهه گذشته به طور مرتب هر جمعه به قطعه 33 در بهشت زهرا می رفت. مادر ترگل با خصوصیات برجسته انسانی یار و پشتیبان همه خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی بود.

روز جمعه 21 آذر مراسم گرامیداشت مادر ترگل با حضور جمعی از دوستان و آشنایان و فعالان سیاسی- اجتماعی برگزار شد.

از جانب خود و از جانب رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان مادر ترگل را به خانواده این مادر انقلابی، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی و به همه آزادیخواهان ایران تسلیت می گویم.

یادش هرگز فراموش نخواهد شد.

مهدی سامع

دوشنبه 24 آذر 1393 - 15 دسامبر 2014

 

از : بهزاد کریمی

عنوان : ادای احترام و در ضمن آن یک تصحیح

گرامی باد خاطره و نام زنده یاد مادر ترگل مبارز و نیز این تصحیح در اطلاعیه به موقع و ارزشمند رفیق مهدی سامع، که زنده یاد خسرو ترگل اعدام شده به همراه زنده یاد حسین سلاحی در زمستان ۵۳، برادر زاده - نه که برادر - زنده یاد هوشنگ ترگل از اعضای گروه آرمان خلق بود که به همراه رفیق حماسه آفرین همایون کتیرایی و دو رفیق دیگر هم گروه شان در پاییز سال ۵۰ تیرباران شدند. مادر ترگل، مادر واقعی هر دو آنان نبود، اگرچه مادر مبارز هر دو آنان و بسیاری دیگر از مبارزان به شمار می رفت.

منبع: سایت اخبار روز

تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ۱٣۹٣

 

 

در سوک درگذشت مادر معینی

با تاسف و تأثر بسیار، خانم عفت مریدی (مادر معینی)، از مادران دلیر فدایی و مادران خاوران درگذشت. مادر معینی مادر دو شهید فدایی، هیبت و بهروز معینی بود که در غم و اندوه بیشمار خانواده شهدا و زندانیان سیاسی خود را شریک می کرد و قَدَر قدرتی مستبدان حاکم بر کشور ما به سُخره می گرفت.
از جانب خودم و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران فقدان این مادر دردمند، مبارز و پایدار را به خانواده بانو عفت مریدی، به خانواده شهدا و زندانیان سیاسی و به آزادیخواهان ایران تسلیت می گویم.

مهدی سامع
یکشنبه 5 خرداد 1392 - 26 مه 2013

**************
تسلیت به مناسبت درگذشت خانم ملیحه رهبری (مادر پرتوی)

با تاسف بسیار روز جمعه 29 دی 1391 خانم ملیحه رهبری (مادر پرتوی) در سن 96 سالگی در تهران درگذست. خانم ملیحه رهبری زنی مبارز و جسور و مادر رفیق مبارز محمد علی پرتوی بود. در دوران رژیم گذشته که زنده یاد رفیق محمد علی پرتوی در ارتباط با سازمان چریکهای فدایی خلق ایران دستگیر شده بود، مادر پرتوی در کنار دیگر مادران و خانواده های شهدا و زندانیان سیاسی فعالیت می کرد.
مادر پرتوی فرزند آقای علی بیرنگ ملقب به کاظم اف، که در کتب مربوط به انقلاب مشروطیت از وی یاد می شود، بود. زنده یاد رفیق محمد علی پرتوی تنها فرزند پسر این مادر جسور در سالهای دهه 60 به دست مزدوران استبداد مذهبی حاکم بر ایران به شهادت رسید. نازلی، فرزند دختر مادر پرتوی نیز سالها در زندانهای رژیم جمهوری اسلامی تحت آزار و شکنجه قرار داشت.
از جانب خودم و از جانب رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، درگذشت خانم ملیحه رهبری را به خانواده این مادر مبارز و به ویژه به نازلی پرتوی و به همه آزادیخواهان ایران تسلیت می گویم.
یادش هرگز فراموش نخواهد شد.

مهدی سامع
دوشنبه 2 بهمن 1391- 21 ژانویه 2013

****************

در سوک درگذشت حسین رضایی

با تاسف و تاثر بسیار آقای حسین رضایی، زندانی سیاسی در دوران دیکتاتوری شاه، در روز شنبه اول تیر در تهران درگذشت.

زنده یاد حسین رضایی، یک مبارز ضد استبداد و ضد استعمار، از رهروان دکتر محمد مصدق و انسانی مهربان و صمیمی بود. وی قبل  از دستگیری در سال 1349، دبیر کنفدراسیون دانشجویان ایرانی بود و در همان سال به عنوان مترجم به همراه یکی از وکلای برجسته آلمانی برای شرکت در دادگاه گروه فلسطین به ایران آمد و هنگامی که همراه با وکیل آلمانی عازم آلمان بود، در فرودگاه دستگیر شد. حسین رضایی در بازجوییها بر اصول اعتقادی خود پایدار ماند و به همین دلیل در بی دادگاههای نظامی شاه به ده سال زندان محکوم شد.

زنده یاد حسین رضایی به مدت 8 سال در زندان بود و در این مدت همه گونه درخواستهای رژیم برای کوتاه آمدن را مردود اعلام کرد و سرانجام چند ماه قبل از انقلاب بهمن 1357 با نیروی مردم آزاد شد و تا هنگامی که  زنده بود همچنان بر آرمانهای آزادیخواهانه اش ایستادگی کرد.

درگذشت زنده یاد حسین رضایی را از جانب خودم و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران به خانواده، دوستان، همراهانش و به آزادیخواهان ایران تسلیت می گویم.

مهدی سامع

یکشنبه 2 تیر 1392 - 23 ژوئن 2013

************

در سوگ مادر توماج، بانو قوربان تاج ائجه
 
با کمال تاثر و تاسف روز دوشنبه 6 آذر 1391(26 نوامبر 2012) بانو قوربان تاج ائجه، مادر فدایی شهید رفیق شیر محمد درخشنده توماج درگذشت.
مادر توماچ زنی دلاور و فداکار بود که در دوران حیات رژیم ارتجاعی حاکم بر ایران همواره در کنار مردم و زنان و مردان آزادیخواه بود. وی زنی مهربان و دوست داشتنی بود که هرکس با اولین دیدار با مادر توماج شیفته مهربانی و صداقت او می شد و من خود این را در سال 1358 در دیدار با مادر توماج دریافتم.
درگذشت بانو قوربان تاج ائجه، مادر توماج را از طرف خودم و از طرف رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران به خانواده توماج، به خانواده شهدای فدایی و به تمامی زنان و مردان آزادیخواه ایران تسلیت می گویم.
 
مهدی سامع
سه شنبه 7 آذر 1391(27 نوامبر 2012)

**************

در سوگ پرستوی آواز ایران، آقای منوچهر سخایی

با تاسف و تاثر بسیار هنرمند متعهد و محبوب، منوچهر سخایی درگذشت. زنده یاد منوجهر سخایی پس از جند سال مبارزه با بیماری سرطان، امروز پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390 ما را ترک کرد. آقای منوچهر سخایی یک روزنامه نگار متعهد، یک خواننده محبوب و یک مبارز راه آزادی بود که در پیکار برای آزادی به شورای ملی مقاومت ایران پیوست.

ترانه پرستو، یکی از ماندگار ترین ترانه های ایرانی را منوچهر سخایی به یاد برادر شهیدش، آقای محمود سخایی، که از هواداران جنبش ملی به رهبری دکتر محمد مصدق بود، خوانده است.

از طرف خودم و رفقایم در سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، فقدان هنرمند برجسته و مبارز راه آزادی، زنده یاد منوچهر سخایی را به خانواده و دوستاران او، به اعضای شورای ملی مقاومت ایران، به جامعه فرهنگی ایران و به مردم ایران تسلیت می گویم.

مهدی سامع

پنج‌شنبه  ٨ ارديبهشت ۱٣۹۰ (۲٨ آوريل 2011 )

**********

با تاسف و تاثر  مادر کوشالی درگذشت


روز شنبه 3 مهر، خانواده شهداي سازمان مجاهدين خلق ايران خبر درگذشت خانم محترم ايجه اي(مادر كوشالي) را به اطلاع عموم هم میهنان رسانده است. مادر کوشالی انسانی مبارز، مهربان، رنجدیده و مقاوم بود که 4 پسر و همسر یکی از پسران اش به دست جلادان خمینی به شهادت رسیده اند. مادر کوشالی به طور مداوم در افشای سیاستهای سرکوبگرانه مستبدان حاکم بر ایران به تلاش خستگی ناپذیر ادامه می داد. وی از پیگیر ترین فعالان حقوق برحق مردم ایران برای آزادی و دمکراسی بود.
سازمان چریکهای فدایی خلق ایران درگذشت این انسان والا و مقاوم را به خانواده او، به خانواده شهدای مجاهد و تمامی خانواده های شهدا و جانباختگان جنبش آزادیخواهی مردم ایران و به سازمان مجاهدین خلق ایران تسلیت می گوید.
 
سازمان چریکهای فدایی خلق ایران
یکشنبه 5 مهر 1389 (26 سپتامبر 2010)

*****************

پیام تسلیت به مناسبت در گذشت یاسر عرفات رهبر عالیقدر مردم فلسطین
 
آقای محمود عباس دبير کميته اجرايى سازمان آزاديبخش فلسطين
سرکار خانم سهی عرفات
 
با تاسف و تاثر بسیار درگذشت یاسر عرفات(ابو عمار)، رهبر عالیقدر مردم فلسطین و دوست دیرینه جنبش ترقیخواه مردم ایران را به شما و  به مردم قهرمان فلسطین تسلیت می گویم.
ما خود را در غم مردم فلسطین برای فقدان مردی که نام او با جنبش آزادیبخش فلسطین در هم آمیخته شریک می دانیم.
زنده یاد یاسر عرفات طی چندین دهه در تلاشی خستگی ناپذیر در جهت حق مردم فلسطین برای تشکیل دولت مستقل خود و استقرار صلح و دوستی بین دو ملت فلسطین و اسرائیل، سختیها و رنجهای بسیاری را تحمل کرد. دولت اشغالگر شارون و سران رژیم ارتجاعی ایران در یک همسویی دد منشانه و توطئه گرانه همواره می کوشیدند تا یاسر عرفات را از صحنه مبارزه عادلانه مردم فلسطین حذف کنند. اما یاسر عرفات با ایستادگی و درایت تا لحظه مرگ جنبش مردم فلسطین را رهبری کرد.
فقدان یاسر عرفات نه فقط برای مردم فلسطین، بلکه برای همه ی مبارزان صلح و آزادی در سراسر جهان دردناک و تاسف بار است.
یاد و خاطره پایداری و مقاومت دلیرانه یاسر عرفات هرگز فراموش نخواهد شد.
 
سخنگوی سازمان چریکهای فدایی خلق ایران
مهدی سامع
پاریس – 11 نوامبر 2004
 
رونوشت :
سفارت فلسطین در پاریس، خانم لیلا شهید
سفارت فلسطين در تهران، آقای صلاح الزواوى